Board Members

 

EXECUTIVE BOARD
Jennifer O'Shaughnessy, Chair
 
Jamie Baisley, Vice Chair
Frontage Search Partners
  
Brian Crabb, Treasurer
Golub Capital
 
George Sullivan, Secretary, Program Chair
Chapman & Cutler (Retired)

David P. Gibson, Nominations Chair
TwinBrook Capital Partners

Jeffrey D. Huntington, Development Co-Chair
Wells Fargo

Christopher T. Tarzon, Development Co-Chair
Savills-Studley, Inc.

Stella Boyle, At Large
Civic Leader
  
Michael B. Hagen, At Large
TCF Commercial Bank

Stephen V. King, At Large
Prairie Capital

Henry J. Munez, At Large
BMO Harris Bank N. A. 

Lisa M. Seymour/Kathleen Harwood
Co-Presidents, Women's Board

GOVERNING BOARD
Dan Baker
Key Bank

Michael C. Brennan
Junior Board President

David M. Bryla
Reynolds Consumer Products

Lucien Carter
City of Chicago

Teresa Cotton-Santos
The Warranty Group

Mickie Dillon
Zurich in North America

John J. Foley, S.J.
Loyola Academy
 
Ryan E. Freel
Kaufman, Hall & Associates, LLC
 
Jennifer Gallagher
Artex Risk Solutions, Inc.

Mary Ann Harvey
Civic Leader
 
Michael P. Kailus
Driehaus Capital Management LLC

John M. Lafferty, Jr.
Segall Bryant & Hamill

Peter Lee
Barclays
 
Kevin May
Neal, Gerber & Eisenberg LLP
 
Mark E. McNabola
McNabola Law Group, P.C.
 
Paul A. Minorini
Boys Hope Girls Hope International
 
Thomas Morehead
Crescendo Consulting, Inc. 

Daniel J. O'Donovan
Metal Parts & Equipment Co.
 
Dianne O’Donovan
Civic Leader

Cyrus Oelerich
Marina Capital Advisors LLC
 
Mary Margaret Pachucki, O.P.
Regina Dominican High School

John Perkaus
Perkaus & Farley L.L.C.
 
Timothy Reynolds
Family Video

Garrett Ryan
Fifth Third Bank

Rudolph Trebels
Wedgewood Invest Group, LLC
 
ADVISORY BOARD
Colette Allen
Museum of Science and Industry
 
John W. Amberg
Evanston Educational Consultants

William L. Bax
Pricewaterhouse Coopers, L.L.P.

Daniel A. Byrne
Byrne, Byrne & Company
 
J. Patrick Gallagher, Jr.
Arthur J. Gallagher & Company
 
J. Jeffrey Geldermann
Credentials, Inc.

Ralph Gilbert
Civic Leader
 
F. James Heider
Civic Leader
 
Scott K. Heitmann
Wintrust Financial Corporation

David W. Morrison
O'Mera, Ferguson, Whalen & Conway (Retired)
 
J. Hobie Murnane, Jr.
Northwestern Mutual Financial Network
 
William T. O’Donnell, III
Civic Leader

Dawn Overend
Tawani Enterprises, Inc.
 
Thomas Pontarelli
CNA

Christopher Schuba
Tribune Publishing National Sales
 
Peter M. Spingola
Chapman & Spingola, LLP

James Turco
Wells Fargo Institutional Retirement & Trust
 
Joseph E. Valenti, Jr. 
Lifetime Trustee
Valenti Builders, Inc.

WOMEN'S BOARD
WOMEN'S BOARD OFFICERS

Lisa M. Seymour, Co-President
Kathleen Harwood, Co-President
Michelle Palumbo, Secretary
Linda Furey, Dinner Dance Co-Chair
Lisa Faremouth Weber, Dinner Dance Co-Chair
Stella Boyle, Undewriting Chair
Kim Baker, Membership
Sharon Roti, Special Events

MEMBERS
Donna M. Agnew
Elisa All
Kerry Almond
Lauren Prusank Baker
Jill Blabolil
Kathy Braasch
Jane Brown
Gabrielle M. Buckley
Maureen Burke
Marissa Casey
Melissa T. Clary
Kelly J. Coughlin
Ana M. Couri
Laurie DeMarino
Maura F. Devine
Dinny Dwyer
Teen Farrell
Joanne M. Fox
Marya Frankel
Catherine Giella
Leticia Guerra-Shinozaki
Janet B. Hagen
Neilly Hallermann
Kathy Hartsig
Mary Ann Harvey
Colleen Houlahan
Catherine Hurtgen
Martha Idler
Mary Clare Johnson
Christy King
Ellen Leydon
Jean Lin
Tracey Lowry
Rita M. Maltezos
Barbara Mawicke
Kristin McGill
Sarah McHolland
Monica Merel
Beth Miles
Tracie M. Miller
Jeanne Montana
Erin J. Munez
Dianne O'Donovan
Tarpey O'Rourke
Jennifer Downs O'Shaughnessy
Mary L. O'Sullivan
Tytti Scarsella
Nahraine Stone
Teresa Washington
Debbie Yapp
Elizabeth M. Zera
 
Junior Board
Executive Council
President: Michael C Brennan
Treasurer:  Bridget Collins
Secretary:  Erin Wehmer 
 
Junior Board Members
Active:
Anna Boyle
Malena Boyle
Drew Brennan
JP Brennan
Katie Campbell
Margaret Collins
P.J. Collins
Elizabeth Combs
Jack Hammond
Kelly Hinckley
Chris Huff
Sean Klock
Kate Kozelka
Brian Leydon
Tim Leydon
Brian Ligon
Meghan Mocogni
Katie Neff
Al Nondorf
Claire O'Connor
Joe O'Connor
Grant Pollworth
Meghan Roskopf
Paola Rovelo
Maria Sartori
Kelly Smith
Martin Syvertsen
Hank Thompson
Brittany Weiler
 
Active members attend all meetings, set up fundraisers, donations and recruit.
 
Social:
Bill Braasch
Katie Cagney
Mark Carroll
Mike Carroll
Katie Cosmano
Mike Davis
Joe DeMarino
Colin Finn
Jamie Finn
Emily Heinlein
Dan Isherwood
Kevin Mocogni
Kristen Preble
Todd Vender